W zeszłym roku LEGO Education wydało nową wersję zestawu do robotyki WeDo™. Czym różni się od WeDo 1.0, do którego już zdążyliśmy się przyzwyczaić? Który z nich jest lepszy do nauki szkolnej, a który do edukacji domowej? Czy przyszedł czas na zmiany?

Przez kilka ostatnich miesięcy, nasz zespół edukatorów, konstruktorów robotów i twórców podręczników pracował z nowymi zestawami, by wymienić opinie i pomóc Wam w podjęciu przemyślanej decyzji. Używaliśmy nowych zestawów w klasie, zaprojektowaliśmy z nich kilka nowych robotów, przetestowaliśmy ich części elektroniczne i korzystaliśmy z nowego oprogramowania na urządzeniach z różnymi systemami operacyjnymi. Zebraliśmy w tym czasie dużo informacji, dlatego artykuł jest dość obszerny.

Aby ułatwić poruszanie się po tekście, przygotowaliśmy spis treści, dzięki któremu można od razu przejść do rozdziału, który Was interesuje. Mamy nadzieję, że znajdziecie w naszej recenzji informacje, których szukacie. Miłego czytania!

LEGO WeDo - Co to jest?

LEGO Education WeDo powstało w wyniku współpracy Mitchela Resnicka, dyrektora zespołu Lifelong Kindergarten w MIT Media Lab, oraz Erika Hansena, dyrektora departamentu Electronics R&D przedsiębiorstwa LEGO. Poprzednim razem, ich dwudziestoletnia współpraca zaowocowała wydaniem zestawu LEGO Mindstorms dla dzieci w wieku 11+, który odniósł ogromny sukces.

Zestaw konstrukcyjny do robotyki LEGO Education WeDo™, przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat, został wydany w 2009 r. i pozwolił młodszym odbiorcom zasmakować robotyki. Zestaw zawiera klocki LEGO oraz jeden silnik, dwa czujniki i hub, który łączy zbudowany model z komputerem. Przy pomocy prostego wizualnego języka programowania można powołać roboty do życia. Dzięki przyjaznemu podejściu, zestaw pokazuje dzieciom, że nauka może być zabawą – jest inspirująca i interesująca zarazem. Dzieci uczą się skomplikowanych zagadnień z dziedzin fizyki, inżynierii i programowania, a jednocześnie rozwijają zdolności motoryczne i umiejętności poznawcze. Wszystko to podczas zabawy klockami LEGO.

Prostota i wszechstronność WeDo sprawiają, że jest to świetny zestaw do uczenia robotyki i programowania w klasie, czy do usprawnienia lekcji STEM. Uczniowie pracują w parach, wspólnie korzystają z jednego zestawu i jednego komputera (lub tabletu), co poprawia ich umiejętności komunikacji oraz współpracy.

Edukatorzy RoboCAMP, którzy od dawna i z sukcesem nauczają przy pomocy WeDo, mogą potwierdzić, że jeśli chodzi o zachęcenie dzieci do poznawania technologii i programowania, to narzędzie nie ma sobie równych. Nasze własne podręczniki przeznaczone do pracy z LEGO WeDo: CityCAMP, StarCAMP i SafariCAMP pokazują, że możliwości zestawu są ogromne – wykorzystując WeDo można zaciekawić dzieci fizyką, mechaniką, astronomią, a nawet biologią!

Pierwsza wersja zestawu bardzo przypadła nam do gustu, dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na WeDo 2.0. Udało nam się wreszcie zdobyć nowe zestawy i zrobić z nich użytek. Po kilku miesiącach, jesteśmy w stanie przedstawić nasze wnioski.

Pudełko i zawartość

Zacznijmy od pudełka. Zestaw LEGO Education WeDo™ 2.0 jest zapakowany w duże, wytrzymałe, plastikowe pudełko, prawie dwa razy większe niż jego poprzednik. Wieko jest półprzezroczyste, a w środku pudełka znajduje się wkładka z 13 wygodnymi przegródkami na małe klocki LEGO.

W każdej przegródce zmieści się od 4 do 11 rodzajów klocków LEGO, posortowanych zgodnie z ich rozmiarem i przeznaczeniem. Większe elementy przechowuje się pod wkładką, na dnie pudełka. Układ dołączonej do zestawu listy elementów odpowiada układowi przegródek, co okazało się bardzo praktyczne. Zestaw zawiera także 13 naklejek, którymi można oznaczyć przegródki i ułatwić sobie utrzymywanie porządku w pudełku. Najlepiej umieścić naklejki po jednej stronie każdej przegródki – dzięki temu wszystkie będą widoczne przy wkładaniu klocków.

W pudełku jest także krótki przewodnik wyjaśniający jak pobrać oprogramowanie do zestawu, który dla nas okazał się dość mylący. Nasze niepowodzenia przy pobieraniu i uruchamianiu nowego oprogramowania WeDo są opisane w rozdziale Środowisko programistyczne.

WeDo 2.0 zawiera 280 części LEGO – jest to ogromna zmiana, zwłaszcza, że w poprzedniej wersji było tylko 150 elementów. Innymi słowy, dostajemy dwa razy więcej klocków za podobną cenę. Możliwości WeDo 1.0 można było poszerzyć kupując oddzielnie sprzedawany zestaw WeDo Resource, który zawierał 325 dodatkowych klocków.

Zwiększona liczba elementów i poszerzona wkładka z przegródkami przyczyniły się do powiększenia rozmiaru pudełka. Oczywiście może to stanowić problem w niektórych pracowniach, gdyż nowe zestawy wymagają więcej miejsca do pracy i przechowywania. Jednak jest też pewien plus: nowe pudełka o wiele łatwiej ułożyć jedno na drugim.

Problem zapotrzebowania na przestrzeń do przechowywania traci na wadze, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że nowy projekt pudełka usprawnia proces budowania. Używaliśmy zestawów przez jakiś czas i możemy śmiało potwierdzić, że znajdowanie klocków jest łatwiejsze, co skraca czas potrzebny na budowanie, a samo budowanie jest cichsze. Dzięki łatwości znalezienia części, piekielne odgłosy przerzucania klocków są mniej intensywne, co jest prawdziwym błogosławieństwem dla osób, które często używają klocków na lekcjach.

Podsumowując, pudełko zostało znacznie ulepszone w porównaniu do WeDo 1.0 i jego niepraktycznej czterokomorowej wkładki, która zazwyczaj lądowała w koszu.

Części LEGO - Informacje ogólne

Lista wszystkich klocków LEGO WeDo 1.0

Lista wszystkich klocków LEGO WeDo 2.0

Tak jak w większości zestawów LEGO, przy pierwszym otwarciu wszystkie części zapakowane są w plastikowe torebki.

Niestety, zawartość torebek nie odpowiada przegródkom zaprojektowanym we wkładce LEGO, dlatego jeśli kupujecie kilka zestawów na raz, zarezerwujcie czas na posortowanie klocków. Właściwie to będziecie musieli to robić co tydzień, lub dwa (zależnie od użytkowania), więc czemu nie zacząć już teraz? Może Wam się wydawać, że macie to opanowane, bo pracowaliście z WeDo 1.0; zastanówcie się raz jeszcze – elementów w tym zestawie jest dwa razy więcej i każdy z nich musi znaleźć się w odpowiedniej przegródce.

Przejdźmy do części. Pierwsze co rzuca się w oczy to nowa paleta kolorów, zdecydowanie różna od WeDo 1.0. W WeDo 2.0 dominują zielenie, błękity i żółcie w jasnych odcieniach; innych kolorów jest niewiele. Jest za to dużo przezroczystych klocków.

Jasne kolory pasują do tematu przewodniego curriculum stworzonego przez LEGO, który skupia się na recyklingu i ekologii. Większości dzieci paleta przypadła do gustu. My obawiamy się, że ograniczenie kolorów może też trochę ograniczyć kreatywność, gdyż zachęca do wybierania określonych rozwiązań. Gdyby dodano kilka czerwonych i niebieskich części, cały zestaw zyskałby na wartości.

Zestaw WeDo 2.0 zawiera o wiele więcej małych elementów niż jego poprzednik. Jest to zastanawiające, bo oba zestawy zostały zaprojektowane dla tej samej grupy wiekowej 7+. Mogłoby się wydawać, że współczesne siedmiolatki lepiej radzą sobie z małymi częściami niż ich rówieśnicy w 2009 r., kiedy wydano LEGO WeDo 1.0. Nic bardziej mylnego.

Wyposażony w 280 elementów, w tym wiele małych części, zestaw LEGO WeDo 2.0 jest idealny dla dzieci w wieku 7+. Limit wiekowy dla zestawu LEGO WeDo 1.0 był za to zbyt wysoki. Również sześciolatki dobrze sobie radziły pracując z tym zestawem, co mogą potwierdzić edukatorzy RoboCAMP. Istnieją jeszcze inne kwestie, które przekładają się na wyższy limit wiekowy – zostały omówione w rozdziale Środowisko programistyczne.

Części LEGO - Porównanie szczegółowe

Różnice między zestawami LEGO WeDo 1.0 i 2.0 są najlepiej widoczne, gdy przyjrzymy się klockom. Pozostałe elementy zestawu, poza nowym hubem i softem, nieszczególnie się zmieniły. Weźmy pod lupę wszystko to co pojawiło się w nowym zestawie oraz – co równie ważne – to czego w nim zabrakło.

Płytki, płaskie klocki LEGO WeDo 2.0 1. Górna lewa przegródka to miejsce dla płytek. Płytki Technic są różnokolorowe i dostępne w wielu rozmiarach, czego zestaw WeDo 1.0 nie oferował.

W tej przegródce znajdują się też inne klocki, na które warto zwrócić uwagę. Biały wspornik przyda się do łączenia części prostopadle, a szara płytka 4×4 z dziurą pośrodku może się sprawdzić przy wzmacnianiu konstrukcji. Pamiętacie obrotnicę 2×2 z zestawu WeDo 1.0? Teraz to zupełnie inna historia! Podstawa obrotnicy w połączeniu z błękitną okrągłą płytką 4×4 tworzą świetny, praktyczny mechanizm obrotowy dla wszelkich modeli żurawi i karuzel. Dzięki większemu rozmiarowi i dziurce na pina pośrodku płytki i podstawy, obrotnicę można podłączyć do silnika, dzięki czemu jest prawie tak praktyczna jak jej odpowiednik z serii Technic.

Pochyłe klocki LEGO WeDo 2.0 2. Przejdźmy do lewej dolnej przegródki, gdzie czekają wszystkie ścięte klocki. Klocków z tej kategorii jest więcej niż w poprzedniej wersji zestawu.

Są za to mniej różnorodne pod względem budowy. Brakuje też ściętych klocków szerokich na dwa study, których było całkiem sporo w WeDo 1.0. Nadawały konstrukcjom więcej stabilności, za czym szczerze tęsknimy. W tej przegródce warto przyjrzeć się bliżej kilku klockom LEGO. Obustronnie ścięty błękitny klocek 4×1 jest rzadko spotykany i można go wykorzystać do uporządkowania kabli łączących elementy elektroniczne z hubem. Klocek 1×2 ścięty pod kątem 31° również jest nowym dodatkiem do zestawu, dzięki któremu można rozwinąć skrzydła i stworzyć bardziej opływowe, aerodynamiczne modele. Co ciekawe, jest to jedyny klocek szeroki na dwa study, co wydało się nam nieco dziwne.

Klocki LEGO WeDo 2.0 3. Kolejna przegródka zawiera klasyczne bricki. W LEGO WeDo 2.0 jest więcej klocków tego typu, ale są zazwyczaj mniejsze. WeDo 1.0 przyzwyczaiło nas do klocków 2×6, ale ich brak jest rekompensowany obfitością belek w sąsiedniej przegródce.

Belki LEGO WeDo 2.0 4. Ilość bricków typu Technic jest taka sama jak w zestawie WeDo 1.0, ale jest więcej długości do wyboru. Co więcej, w zestawie znajdziemy dodatkowo dwie belki, dwie belki-L, oraz dwa razy więcej płytek z prostopadłą belką – hurra! Szkoda tylko, że wszystkie klocki są zielone; przydałoby się trochę różnorodności kolorystycznej.

Łączniki LEGO WeDo 2.0 5. W następnej małej przegródce mieści się zupełnie nowy rodzaj klocków LEGO, których w ogóle nie było w zestawie WeDo 1.0. Łączniki zwykłe i kątowe stanowią świetny dodatek do WeDo – dają nam zupełnie nowe możliwości. W poprzedniej wersji, sami musieliśmy wymyślać łączniki z okrągłych bricków 2×2. Teraz już nie ma takiej potrzeby, za to możemy projektować dłuższe i wytrzymalsze wały napędowe.

 1. W zestawie WeDo 2.0 wreszcie znalazły się małe dystanse. Ich miejsce jest w szóstej przegródce, razem z dużymi dystansami, pinami (których jest o dwa więcej niż w wersji 1.0, ale nadal mało) i łącznikami pin-oś.

Osie LEGO WeDo 2.0 Piny LEGO WeDo 2.0 7. W nowym zestawie jest o wiele więcej osi, co razem z łącznikami naprawdę poszerza możliwości konstrukcyjne. Jest też kilka specjalnych osi, takich jak czteromodułowa oś z blokadą na końcu, dwumodułowa oś z rowkami i niezwykle interesująca czarna dwumodułowa oś z pinem. Trudno nawet porównywać ten wachlarz klocków z zaledwie 6 osiami dostępnymi w LEGO WeDo 1.0.

Oczy, kwiatki, klocki dekoracyjne LEGO WeDo 2.0 8. Ósma przegródka również jest mniejsza rozmiarowo, ale jej zawartość przyciąga oko. Znajdziecie w niej wszystkie części dekoracyjne, takie jak kwiaty, rośliny, przezroczyste okrągłe bricki 1×1 w trzech kolorach, malutką dźwignię i gładkie płytki z oczami w dwóch rozmiarach. Te ostatnie są najbardziej interesujące: nie tylko możemy wybrać rozmiar oczu, ale możemy je przyczepić do jakiejkolwiek części LEGO. Dzięki temu, możliwości budowania różnorodnych postaci są dużo większe.

W zestawie LEGO WeDo 2.0 nie ma żadnego ludzika. Niektórym dzieciom może ich brakować, ale była to prawdopodobnie dobra decyzja projektantów zestawu. Ludziki były często przyczyną zamętu w klasie (dwoje dzieci na zestaw z tylko jednym ludzikiem!), niepotrzebnie też sugerowały dzieciom (i dorosłym konstruktorom robotów) rozmiar konstrukcji – przecież powinien pasować do ludzika!

Okrągłe płytki LEGO WeDo 2.0 9. Kolejna przegródka mieści cztery rodzaje okrągłych gładkich i zwykłych płytek. Są tu dwie klasyczne okrągłe płytki 2×2 i sześć płytek z zaokrąglonym spodem. Ale o wiele ciekawsze są: ciemnoszara gładka płytka 2×2 z dziurką pośrodku i biała gładka płytka z jednym studem. Te dwa klocki można ze sobą połączyć tworząc sprytny łącznik dla innych, przeciwstawnie ułożonych klocków LEGO. Na pewno zastosujemy ten mały trik w jednej z naszych konstrukcji!

Tiles of LEGO Wedo 2.0 10. Przejdźmy dalej. Następna przegródka zawiera kilka rodzajów płytek szerokich na jednego studa. Jest sporo klocków tego typu, co jest fajne, ale paleta kolorów jest dość ograniczona. Zwykłe płytki są białe, większość gładkich płytek jest szara, tylko dwie malutkie płytki 1×2 są w kolorze błękitnym.

Złączenia kulowe, przeguby LEGO WeDo 2.0 11. W kolejnej przegródce jest dużo niebanalnych klocków LEGO. Spośród nich, najbardziej wartościowe są klocki 2×2 z jednym lub dwoma przegubami kulowymi, oraz klocki z gniazdem kulowym. Te części są niezastąpione przy tworzeniu połączeń umożliwiających ruch w dwóch płaszczyznach naraz, włączając możliwość obrotu.

Poza tym, znajdziemy tu żółte złącze kulowe Technic z wejściem na oś, co jeszcze bardziej poszerza możliwości tworzenia różnych rodzajów połączeń kulowych. W tej przegródce znajdziecie także przydatne klocki znane z WeDo 1.0: bloczki 1×2 z pinem i bloczki 1×2 z wejściem na oś. Liczba tych elementów została zmniejszona o dwa, więc teraz są cztery z każdego rodzaju. Są też dwa białe klocki 1×1 ze studem po boku, których można użyć z klockiem przedstawiającym oko.

Gumki LEGO WeDo 2.0 12. Dwunasta przegródka jest przeznaczona dla kilku rodzajów klocków LEGO. Znajdziecie tam 6 przezroczystych kół pasowych, czyli sporo; ale do kompletu są tylko dwie gumowe opony. Dostajemy też okrągłe bricki 2×2, do których przyzwyczailiśmy się w poprzedniej wersji.

Miłą niespodzianką jest wprowadzenie gumek innego typu; prócz dobrze znanej gumki 33 mm, jest też jej mniejszy czerwony odpowiednik o długości 25 mm. Ta różnorodność, w połączeniu z większą ilością kół pasowych i małych dystansów, tworzy nowe możliwości w projektowaniu przekładni pasowych.

Ciekawostką jest to, że mimo braku ludzików, zestaw WeDo 2.0 zawiera dwie narty dla ludzików. Zapewne można je wykorzystać jako płozy, ale dlaczego w ogólne znalazły się w zestawie pozostaje dla nas zagadką.

Zębatki LEGO WeDo 2.0 13. Czas na ostatnią przegródkę: ZĘBATKI! Dużo, dużo różnych rodzajów zębatek. Są tu dobrze znane koła zębate z 24 i 8 zębami, a tych drugich jest aż 4 (i świetnie, bo są bardzo przydatne, ale gubią się w pierwszej kolejności). Zębate kątowe w kształcie korony z zestawu 1.0 zostały zastąpione płaskimi zębatkami kątowymi z 20 zębami i dwustronnymi zębatkami stożkowymi w wersjach z 20 i 12 zębami do stosowania w przekładniach nierównoległych.

Zestaw zawiera także świetną przezroczystą obudowę skrzyni biegów LEGO, ślimaka i cztery (czyli więcej niż w WeDo 1.0) listwy zębate do budowania potężniejszych przekładni linowych. Ogólnie mówiąc, w WeDo 2.0 wybór zębatek jest dużo szerszy. Możemy dzięki temu budować dużo bardziej skomplikowane przekładnie. Z drugiej jednak strony, poprawne połączenie zębatek stożkowych jest dosyć trudne, więc młodsze dzieci mogą mieć z tym więcej problemów.

Inne części LEGO WeDo 2.0 14. Większe klocki nie należące do żadnej kategorii są przechowywane na dnie pudełka. Oprócz elementów elektronicznych, znajdziecie tam długie na 16 studów płytki, wprowadzone do WeDo 2.0 w miejsce bricka 8×16 z WeDo 1.0. Znajduje się tam także linka bez zaczepów o długości 50 cm i dwa łańcuchy z zaczepami. Łańcuchów i linki można używać razem ze szpulami w do budowania różnorodnych konstrukcji dźwigów i wyciągów.

Na dnie pudełka odnajdziecie też kilka części, których brak dotkliwie odczuwaliśmy korzystając z zestawu WeDo 1.0. Są tam dwa rodzaje opon (cztery z głębokim bieżnikiem i dwie balonowe) wraz z pasującymi felgami, więc wreszcie można budować pojazdy.

Separator LEGO WeDo 2.0 Na koniec przedstawiamy prawdziwą gwiazdę wieczoru – rozdzielacz klocków. Ta wielce potrzebna część szczęśliwie trafiła do pudełka w drugiej wersji. Jak na ironię, usunięcie podstawy 8×16 znacznie ułatwiło rozdzielanie klocków, ale oczywiście rozdzielacz zawsze może się przydać.

Części LEGO - Pożegnania

Braki LEGO WeDo 2.0 Nowy zestaw LEGO Education WeDo 2.0 jest bogatszy od swojego poprzednika, przynajmniej jeśli chodzi o części LEGO. Jednak kilku części z WeDo 1.0 będzie nam zdecydowanie brakować. Po pierwsze i najważniejsze, szara krzywka. Ten osobliwy klocek był niezastąpiony przy wszystkich konstrukcjach opartych na mechanizmach korbowych. I choć są sposoby by zbudować wał korbowy bez używania tej części, to konstrukcja nie będzie już tak prosta i schludna.

Prócz tego elementu, w WeDo 1.0 często używaliśmy bloczków 2×6, podstawy 8×16 i ściętych klocków 2×2. O wszystkich z nich wspominaliśmy w poprzednich paragrafach – były one przydatne do stabilizowania konstrukcji tworzonych modeli.

Możliwości konstrukcyjne

Projektanci i konstruktorzy robotów WeDo powinni być zadowoleni z nowego zestawu. Wersja 2.0 poszerza ich możliwości, mimo że ilość elementów elektronicznych jest taka sama. Obfitość 280 klocków LEGO pozwala na budowanie silniejszych i większych robotów – w przypadku WeDo 1.0 zawsze czegoś brakowało.

Nowe rodzaje klocków przyczyniają się też do szukania nowych rozwiązań: nowe zębatki, przeguby kulowe, łączniki osi, więcej gumek, nowa i większa obrotnica – wszystko to sprawia, że projektowanie staje się łatwiejsze i można z niego czerpać więcej przyjemności.

Nasi kreatywni projektanci robotów RoboCAMP wkładają dużo pracy w tworzenie robotów dla wersji WeDo 2.0. Wszystkie z nich będą dostępne w naszych pakietach bez dodatkowych kosztów dla klienta. Poniżej możecie obejrzeć nasz pierwszy projekt – Ptasie Gniazdo.

Części elektroniczne

Części elektroniczne zestawu LEGO Education WeDo™ 2.0 Core są zbliżone do tych, które znamy z WeDo 1.0. Dostajemy cztery części elektroniczne: średni silnik, czujnik wychylenia, czujnik ruchu i Smart Hub. Zestaw wprowadza też nową technologię łączenia elementów wykorzystującą gniazda i porty do łączenia elementów elektronicznych ze Smart Hubem. To rozwiązanie bardziej przywołuje na myśl LEGO Mindstorms niż WeDo 1.0.

Na tą chwilę, trudno określić czy ta technologia jest lepsza niż system używany w poprzedniej wersji, ale wiemy, że w WeDo 2.0 można jednocześnie podłączyć tylko dwie części elektroniczne na raz. Dla porównania, w WeDo 1.0 można było podłączyć jeden czujnik i kilka silników do huba. Kable w wersji 2.0 są szersze, co może poprawić ich wytrzymałość. Z drugiej strony, może to stanowić problem w niektórych robotach, gdyż kable są mniej elastyczne i mogą ograniczać ruch.

Smart Hub

Smart Hub LEGO WeDo 2.0 WeDo Smart Hub to zupełnie nowy element, zaprojektowany specjalnie do zestawu WeDo 2.0. Ma to samo zadanie co jego poprzednik, WeDo USB hub, czyli podłączanie czujników i silników do komputera i programu, który nimi steruje.

Smart Hub jest zauważalnie większy w porównaniu swojej poprzedniej wersji. Urósł – i to we wszystkie strony! Podczas gdy Hub USB z zestawu WeDo 1.0 hub miał podstawę 4×5 i był wysoki na dwa bricki, Smart Hub ma podstawę o wymiarach 4×8 i jest wysokość równą trzem brickom. Co więcej, po bokach wystają z niego dwa bricki typu Technic (z dziurkami) przez co jest jeszcze szerszy. To wszystko sprawia, że nowy Smart Hub jest prawie cztery razy większy niż jego poprzednik z WeDo 1.0.

Główną przyczyną pokaźnych rozmiarów Smart Huba jest to, że musi on w środku pomieścić dwie baterie AA (alkaliczne lub akumulatory), które zasilają bezprzewodowe połączenie i wszystkie elementy podłączone do huba. Dodatkowe źródło zasilania nie było potrzebne w WeDo 1.0, bo wszystkie modele były non-stop połączone z komputerem przez złącze USB.

W konsekwencji, wprowadzenie Smart Huba wiąże się z kolejnym zadaniem dla nauczycieli – sprawdzaniem stanu naładowania baterii każdą przed lekcją. Baterie w Smart Hubie można zastąpić akumulatorem Add-On Power Pack, ale jego zakup przekłada się na znaczący wzrost wydatków na sprzęt, gdyż jeden akumulator kosztuje mniej więcej tyle, co pół zestawu LEGO WeDo 2.0. Nawet jeśli zaopatrzycie się w te akumulatory, nie unikniecie konieczności ich ładowania. Praktycznie będzie kupić ich więcej niż zestawów, na wypadek gdyby któryś rozładował się w trakcie lekcji i trzeba go było wymienić.

Biorąc to wszystko pod uwagę, sugerujemy inne, tańsze rozwiązanie: zainwestowanie w dobrej jakości akumulatorki AA i zestaw dobrych ładowarek. Warto kupić o połowę więcej baterii niż ilość, której potrzebujemy na jedną lekcję – wówczas dodatkowe naładowane baterie będą zawsze pod ręką.

Największą zmianą od czasów huba USB jest wykorzystanie bezprzewodowej technologii Bluetooth Low Energy (Bluetooth 4.0) zamiast zwyczajowego połączenia USB za pomocą kabla. Daje to zupełnie nowe możliwości i niesie ze sobą pewne zmiany. Razem z licznymi kołami dostępnymi w zestawie, bezprzewodowym sterowaniem i zasilaniem bateriami, wreszcie można zbudować prawdziwie mobilne pojazdy. To duży krok naprzód.

Jednak trzeba też wziąć pod uwagę to, że technologia Bluetooth tworzy potencjalny problem podłączenia każdego Smart Huba do właściwego komputera w klasie. W Connection Center środowiska programistycznego WeDo istnieje opcja zmiany nazwy każdego Smart Huba; radzimy każdemu z nich nadać inną nazwę w środowisku oraz oznaczyć każdy Smart Hub, używając naklejki.

Tylny panel WeDo 2.0 Smart Hub zawiera dwa porty dla elementów elektronicznych wyposażonych w nowe złącze LEGO Power Functions. Górna część jest pokryta studami, na środku znajduje się zielony przycisk, a obok niego kolorowa dioda. Dioda informuje, czy Smart Hub jest podłączony do komputera lub tabletu. Działa również jako źródło światła w 10 różnych kolorach, które można zaprogramować w środowisku WeDo.

Zielony przycisk (określany przez LEGO jako „blue light button” ) włącza i wyłącza Smart Hub. Gdy go naciśniemy, hub będzie mógł połączyć się z innymi urządzeniami; gdy tak się stanie, światełko zapali się na niebiesko. Aby wyłączyć hub, należy przycisnąć zielony przycisk przez kilka sekund.

Niestety, to jedyna funkcja tego przycisku. Możliwość uruchomienia ostatnio użytego programu za pomocą przycisku byłaby nieoceniona – a zestaw WeDo 2.0 mógłby stać się wówczas prawdziwie autonomiczny. Na chwilę obecną, mimo technologii Bluetooth, komputer lub tablet nadal jest potrzebny do uruchomienia programu. Taka funkcja zbliżyłaby WeDo do „doroślejszej” serii Mindstorms EV3.

Silnik

Silnik LEGO WeDo 2.0 Nowy silnik jest bardzo podobny do tego, który znamy z wersji 1.0. Główną różnicą jest dodanie na górze czterech studów kosztem jednej dziurki na pina z przodu. Dzięki temu łatwiej jest przyczepić ten element do innych części LEGO.

Przeprowadziliśmy kilka testów, by porównać wydajność silników w wersjach 1.0 i 2.0, ale nie wykazały one znaczących różnic w działaniu. Nowa wersja silnika działa trochę stabilniej i z odrobinę mniejszą mocą; silnik WeDo 1.0 pracował podczas testów trochę szybciej, mimo, że używamy go od lat.

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu LEGO WeDo 2.0 Po podłączeniu do Smart Huba, czujnik ruchu WeDo 2.0 wykrywa obiekty w odległości 15 cm. Tak jak w poprzedniej wersji, czujnik potrafi odmierzać odległość do obiektu przed sobą oraz wykrywać ruch (czyli zmianę odległości). Jego odczyty są przesyłane do komputera za pomocą Smart Huba i wyświetlane na ekranie.

Co ciekawe, pomiary są interpretowane odwrotnie niż w WeDo 1.0. Wraz ze zwiększaniem dystansu, wzrasta wartość wyświetlana na ekranie, co sugeruje, że odczyty czujnika są po prostu pomiarami odległości. LEGO WeDo 1.0 działało na odwrót: im większy był dystans, tym mniejsza liczba pojawiała się na ekranie.

Jest to dobra zmiana, bo pozwala dzieciom łatwiej zrozumieć czym są odczyty. Aczkolwiek, korzystanie w klasie z zestawów WeDo 1.0 i 2.0 naraz staje się przez to bardzo trudne, a mogłoby być korzystnym rozwiązaniem dla niektórych szkół. Pracowanie z różnie odczytywanymi danymi w taki sposób, by nauka szła gładko naprzód, może być dla uczniów mylące a dla nauczyciela uciążliwe.

Czujnik ruchu WeDo 2.0 ma o wiele lepszą rozdzielczość niż jego poprzednik. Wykrywa zmiany w odległości na poziomie 2 studów (ok. 1,5 cm), zaś w przypadku starszego czujnika mogło to być nawet 9 studów (ponad 7 cm). Co więcej, rozdzielczość była do tej pory zależna od wykrywanej odległości, z kolei nowy czujnik ma stałą rozdzielczość w zasięgu 25 studów. Wszystko to sprawia, że nowy czujnik ruchu 2.0 jest mniej zawodny i generalnie lepszy niż jego poprzednik.

Czujnik wychylenia

Czujnik wychylenia LEGO WeDo 2.0 Nowa wersja czujnika wychylenia WeDo wnosi ze sobą małe zmiany. Urządzenie wolniej reaguje na zmianę swojej pozycji, więc trzeba znacznie przechylić czujnik, żeby wykrył zmianę.

Odczyty są inaczej interpretowane także w przypadku tego czujnika. W Wersji WeDo 1.0, pozycje nachylenia były oznaczone w oprogramowaniu za pomocą numerów: 0, 2, 8, 4 i 10. Dokładnie te same pozycje są teraz rozpoznawane jako 0, 3, 5, 7 i 9. Trudno wyjaśnić dlaczego LEGO w ogóle wprowadziło tą zmianę, bo nie dopatrzyliśmy się żadnego oczywistego powodu. Tak czy inaczej, stanowi to kolejne utrudnienie dla nauczycieli, którzy chcą jednocześnie korzystać z obu zestawów w klasie.

Środowisko programistyczne LEGO WeDo 2.0 Software

LEGO WeDo 2.0, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie wymaga od użytkowników dodatkowego zakupu oprogramowania. Podobnie jak w przypadku zestawu Mindstorms EV3, oprogramowanie można za darmo pobrać z oficjalnej strony LEGO, co jest dużym plusem. Dostępne są dwie wersje: FULL i STARTER. Najbardziej oczywistą różnicą między nimi jest to, że oprogramowanie w wersji FULL zawiera także curriculum (Materiały do zajęć złożone z 17 projektów, które zawierają 1+8 modeli wraz z instrukcjami), podczas gdy STARTER zawiera tylko projekt „Get Started”.

W początkowych oświadczeniach LEGO Education ogłosiło, że curriculum będzie dostępne dla szkół w cenie $289.95. Jednak na chwilę obecną, cały plan można pobrać za darmo. Ta informacja została opublikowana jako dodatkowy paragraf w opisie WeDo 2.0 ReadyGo Classroom Pack, jednak z zaznaczeniem, że jest to oferta czasowa. Informacja zniknęła, ale oprogramowanie w wersji FULL z planem lekcji jest nadal dostępne do pobrania. Nabywcy Core Set nie zostali o tym powiadomieni; niemniej jednak, oni również mogą pobrać pełną wersję bez żadnych kosztów.

Strategia LEGO jest w tej kwestii odrobinę niejasna, ale póki co, każdy klient (i każdy kto ma łącze intenetowe) ma gwarantowany darmowy dostęp to instrukcji budowy modeli, a to zdecydowanie nie jest powód do narzekań. W niedawno dodanej sekcji FAQ, LEGO oświadczyło, że promocja będzie trwać do 30 czerwca 2016. Klienci, którzy zakupili plan w czasie trwania promocji mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Pobieranie i instalowanie oprogramowania WeDo 2.0 może pójść jak po maśle, albo wciągnąć Was w prawdziwe bagno – wszystko zależy od tego, jakiego systemu operacyjnego używacie.

Nasza historia z zestawem LEGO WeDo 1.0 sięga daleko i była pomyślna, choć oprogramowanie do niego było dostępne tylko na pecety (Windows XP i iMac). Przez ponad pięć lat, używanie komputera przy WeDo było nieodzowne, więc możecie sobie wyobrazić nasze zdziwienie, gdy odkryliśmy, że oprogramowanie WeDo 2.0 na komputery jest przepełnione błędami. Nasze uwagi po testowaniu oprogramowania LEGO WeDo 2.0 na różnych platformach możecie przeczytać poniżej.

Środowisko LEGO WeDo 2.0 na tabletach

iOS

Oprogramowanie jest dostępne na produkty Apple (iOS 8.0 i wyżej, kompatybilne z 3. generacją iPad lub iPad mini i wyżej), więc obie jego wersje można pobrać z Apple App Store i będą działać dobrze. Poszukajcie w Apple App Store aplikacji LEGO Education WeDo 2.0 FULL lub STARTER i nie powinno być żadnych problemów z pobraniem, ani zainstalowaniem aplikacji na urządzeniu.

Android

W przypadku Androida sprawa przedstawia się trochę bardziej skomplikowanie. LEGO oświadczyło, że oprogramowanie WeDo działa na urządzeniach z zainstalowanym Androidem 4.4.4 i wyżej, które obsługują technologię Bluetooth Low Energy/Bluetooth 4.0, ale to tylko część prawdy.

Użytkownicy zgłaszali, że na wielu urządzeniach, które spełniają wymagania, aplikacja po prostu nie chce się zainstalować. Społeczność LEGO zaczęła tworzyć listę przetestowanych urządzeń wraz z wynikami. Dnia 25 lutego 2016, pracownik wsparcia technicznego LEGO oświadczył w powyższym źródle, że aplikacja nie działa na tabletach i telefonach o ekranach mniejszych niż 8”. Jednak ta ważna informacja wciąż nie została opublikowana ani na stronie LEGO FAQ (właściwie to na żadnej stronie LEGO), ani na Google Play.

LEGO WeDo nie wspiera urządzeń Kindle.

Środowisko LEGO WeDo 2.0 na komputerach

Windows 7

Oprogramowanie WeDo dla Windows 7 to, niestety, dramat, i to pomimo kilku aktualizacji. Pierwsza wersja „01_00” zawierała instalator tylko dla systemów 64-bitowych i brakowało w niej przycisku zamykającego program. Mało tego, aplikacja była niesprawna jeśli komputer nie miał zainstalowanej kamery, jeśli naraz używana była myszka i touch pad, a nawet bez żadnego powodu przy starcie!

Ale te defekty to nic w porównaniu z najistotniejszym błędem, który wciąż nie został naprawiony: mimo, że jedynym wymaganiem technicznym jest Bluetooth Low Energy/Bluetooth 4.0, to program nie łączy się ze Smart Hubem. Jako, że programowanie elektronicznych elementów LEGO jest najważniejszą cechą zestawu, to brak tej możliwości powoduje zrozumiałą frustrację wśród użytkowników.

W RoboCamp wypróbowaliśmy wiele metod, żeby skutecznie uruchomić WeDo 2.0. Bez wątpienia, było to najbardziej problematycznie oprogramowanie z jakim mieliśmy do czynienia. W końcu skontaktowaliśmy się z dystrybutorem. Jakub Piasecki z AKCES Education, dystrybutora LEGO Education w Polsce, rzucił nieco światła na nasz problem.

Technologia Bluetooth 4.0 jest różnie obsługiwana przez różne systemy operacyjne Windows, więc LEGO zadecydowało, że oprogramowanie WeDo będzie kompatybilne na Windows 7 tylko z jednym adapterem Bluetooth 4.0 – jest nim BlueGiga BLED112.

Innymi słowy: nieważne, czy Wasze komputery mają technologię Bluetooth Low Energy/Bluetooth 4.0, bo nawet jeśli tak, to nie zostanie ona wykorzystana przez aplikację. Aby oprogramowanie połączyło się ze Smart Hubem, zawsze potrzebny jest adapter USB BlueGiga BLED112.

Na początku, LEGO nieprawdziwie reklamowało, że WeDo 2.0 wymaga tylko wbudowanego Bluetooth 4.0, potem sugerowało kupno BLED112, aż wreszcie przyznało, że użytkownicy Windows 7 nie będą w stanie połączyć się z Hubem bez tego adaptera. Ta informacja została już dodana do FAQ na stronie LEGO Education, co – jak mamy nadzieję – uprzedzi przyszłych nabywców o potrzebie zakupu dodatkowego sprzętu do zestawu. LEGO zapowiedziało również aktualizacje, które mają naprawić wszystkie błędy. My testowaliśmy wersję 1.1.0.

Jak pobrać i zainstalować oprogramowanie dla Windows 7 (kliknij żeby rozwinąć instrukcje)

 1. Kup i podłącz do komputera adapter BlueGiga BLED112.
 2. Zgodnie z instrukcjami z pudełka, przejdź na stronę www.education.com/download. Link automatycznie przekierowuje na stronę education.lego.com, gdzie pojawią się linki do zainstalowania oprogramowania Mindstorms i WeDo Education.
 3. Kliknij na przycisk WeDo 2.0. Pojawi się strona z wyborem dwóch produktów: wersji oprogramowania FULL lub STARTER. Po prawej stronie każdego z produktów znajdują się instrukcje jak pobrać i zainstalować oprogramowanie dla dowolnego sytemu operacyjnego (All Operating Systems) z linkiem przekierowującym użytkownika do LEGO Education Resources Online. Oba linki są takie same – możesz kliknąć dowolny z nich.
 4. Kliknij jeden z linków. Przejdziesz do LEGO Education Resources Online.
 5. Otrzymasz prośbę o aktywację produktu za pomocą LEGO ID. Kliknij „Next”.
 6. Zaloguj się do LEGO Education Resources Online lub utwórz nowe konto. Po zalogowaniu się, przejdziesz do strony wyraźnie zatytułowanej „download page„. Ale to jeszcze nie koniec.
 7. Wybierz wersję, którą chcesz zainstalować: STARTER (Core Software) czy FULL (Curriculum Pack). Kliknij na odpowiedni przycisk „Continue”.
 8. Pojawi się opis produktu, gdzie należy kliknąć „Go to product page”. Warto zauważyć, że oba opisy produktów przedstawiają tą samą wersję oprogramowania – STARTER. Na tym etapie można chwilę się pośmiać, lub popłakać – mamy jednak nadzieję, że już wiesz, którą wersję chcesz. Jeśli nie, wróć tutaj.
 9. Po tym wszystkim, znajdziesz się na stronie z oprogramowaniem do pobrania, gdzie LEGO przechwala się, że „automatycznie wykryło Twój system operacyjny i ustawienia językowe.” Ale nie oszukujcie się; niezależnie od tego, co strona wykrywa, do pobrania jest tylko jedna wersja na Windows i jest przeznaczona dla Windows 7. Nawet na systemie Windows 8.1, zaoferowano nam wersję oprogramowania dla Windows 7, która – uwaga – nie działa. Nie zauważyliśmy też żadnych różnic przy zmianie ustawień językowych; jedyna dostępna wersja językowa to „global”, czyli język angielski. Tak czy inaczej, pobierz oprogramowanie.
 10. Zainstaluj oprogramowanie i ciesz się, że masz to już za sobą.

Windows 8 i 8.1

Mimo podobieństw w wyglądzie, aplikacje dla systemów Windows 7 i Windows 8 istotnie się od siebie różnią. Wersja Windows 8 przygotowywana była z myślą o użytkownikach tabletów z tym systemem, ale jeśli Wasz komputer ma system Windows 8 (lub 8.1) to i Wy możecie korzystać z tej aplikacji. I jest to spore szczęście bo w przeciwieństwie do wersji na Windows 7, ta faktycznie działa.

Jak pobrać i zainstalować oprogramowanie dla Windows 8 i 8.1 (kliknij żeby rozwinąć instrukcje)

 1. W Windows Store znajdź LEGO WeDo 2.0.
 2. Zainstaluj aplikację na swoim urządzeniu.
 3. IW ustawieniach Bluetooth na komputerze, sparuj LEGO WeDo Smart Hub ze swoim komputerem. Możesz już używać oprogramowania i programować roboty WeDo.

Windows 10

Użytkownicy Windows 10 mają problem. Ten system operacyjny nie pojawia się nawet na liście systemów obsługiwanych przez WeDo 2.0. Pomimo dostępu do Windows Store, oprogramowanie na Windows 8 i 8.1 nie działa na Windows 10. Co więcej, instalator WeDo dla wersji Windows 7 nawet nie chce odpalić, co wyjaśnia informacją: „ten program nie obsługuje wersji Windows zainstalowanej na Twoim komputerze.” Jednak udało nam się znaleźć rozwiązanie tymczasowe. Opiera się na wykorzystaniu instalatora dla Windows 7, więc wymaga również klucza sprzętowego USB BlueGiga BLED112. Oto jak działa.

Jak pobrać i zainstalować oprogramowanie dla Windows 10 (kliknij żeby rozwinąć instrukcje)

 1. Pobierz instalator WeDo 2.0 dla Windows 7 z LEGO Education Resources Online.
 2. Kliknij na pobrany plik prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.
 3. Wejdź w zakładkę „Zgodność”.
 4. Zaznacz opcję „Uruchom ten program w trybie zgodności z” i wybierz poniżej „Windows 7”.
 5. Kliknij „OK” i zainstaluj aplikację.
 6. To rozwiązanie pozwala na korzystanie z oprogramowania WeDo 2.0 na Windows 10, o ile masz adapter USB BLED112. LEGO zapowiedziało, że pracuje nad oprogramowaniem dla Windows 10, ale data wydania nie została podana.

18.03.2016: dało nam się uruchomić wersję oprogramowania WeDo na Windows 8 w systemie Windows 10 bez adaptera USB! Okazuje się, że jeżeli najpierw zainstalujesz oprogramowanie na systemie Windows 8.1 i potem zaktualizujesz system do Windows 10, program nadal będzie działał. Jedynym małym utrudnieniem jest to, że za każdym razem, tuż przed użyciem, trzeba parować WeDo Smart Hub z Windowsem.

Oczywiście jest to raczej ciekawostka, a nie rozwiązanie problemu. Jednak pokazuje, że korzystanie z WeDo na tej wersji Windows jest możliwe, nawet bez adaptera BLED112 (ale wciąż potrzebujesz Bluetooth 4.0). Wobec tego, umożliwienie użytkownikom Windows 10 pobrania wersji oprogramowania na Windows 8 chociaż chwilowo rozwiąże problem. Przekazujcie dalej nasze rozwiązanie – może i LEGO nas usłyszy!

Mac OS X

Oprogramowanie dla użytkowników Maca jest dostępne na stronie LEGO Education, w tym samym miejscu, co wersja dla Windows 7. Obecnie dostępna wersja jest oznaczona jako 1.3.12, co sugeruje, że była aktualizowana częściej, niż wersja na Windows 7. Mogło być to spowodowane większą ilością błędów w wersji na Maca, albo w opinii LEGO ten system operacyjny ma pierwszeństwo przed Windowsami. Mamy nadzieję, że prawdziwe jest to drugie stwierdzenie, gdyż nie daliśmy rady samodzielnie przetestować tej wersji. Mamy nadzieję, że działa ona tak dobrze, jak wersja na iPad. Jeżeli chcesz pobrać oprogramowanie i sprawdzić je na własnym sprzęcie, oto instrukcje jak to zrobić.

Jak pobrać i zainstalować oprogramowanie dla Mac OS X (kliknij żeby rozwinąć instrukcje)

 1. Wejdź na stronę www.legoeducation.com/download.
 2. Kliknij przycisk WeDo 2.0. Pojawi się strona oferująca dwa produkty: wersje oprogramowania FULL i STARTER. Po prawej stronie każdego produktu znajdują się instrukcje pobierania oprogramowania dla wszystkich systemów operacyjnych, wraz z linkiem przekierowującym użytkownika do LEGO Education Resources Online. Oba linki są identyczne – nieważne, który z nich klikniesz.
 3. Kliknij jeden z linków. Przejdziesz do LEGO Education Resources Online.
 4. Pojawi się prośba o aktywowanie produktu za pomocą LEGO ID. Kliknij „Next”.
 5. Zaloguj się do LEGO Education Resources Online lub utwórz nowe konto. Po zalogowaniu automatycznie przejdziesz na stronę pobierania.
 6. Wybierz wersję oprogramowania, które chcesz pobrać: STARTER (Core Software) czy FULL (Curriculum Pack). Kliknij na odpowiedni przycisk „Continue”.
 7. W oknie z opisem produktu, kliknij „Go to product page”. Jeśli nie wiesz, którą wersję wybrać – wróć tu.
 8. Wreszcie, przejdziesz na stronę, z której możesz pobrać oprogramowanie i wybrać system operacyjny OS X. Pobierz odpowiednią wersję oprogramowania.
 9. Zainstaluj oprogramowanie na swoim komputerze.

Interfejs i funkcjonalność

Po udanym zainstalowaniu oprogramowania możemy przejść do omówienia jego funkcji. Nowa wersja oprogramowania ma swoje wady i zalety, nad którymi można dyskutować godzinami.

Zacznijmy od ikony. Szczerze mówiąc, jest po prostu brzydka i mniej przejrzysta w porównaniu z ikoną WeDo 1.0, którą o wiele łatwiej było znaleźć na pulpicie.

Oprogramowanie uruchamia się o wiele dłużej. Potrzeba mniej więcej 12 sekund, by dało się z niego korzystać, a potem i tak trzeba lawirować przez tak zwane Science Lab Lobby by rozpocząć nowy projekt, lub móc edytować już istniejący. Aby przejść do programowania, za każdym razem trzeba też zamknąć zakładkę Project Library, która otwiera się automatycznie.

Wszystkie te działania mogą być kłopotliwe dla młodszych dzieci. W WeDo 1.0, po dwóch sekundach można było zacząć programować.

Każdy projekt zrealizowany w oprogramowaniu WeDo 2.0 jest dostępny tylko przez Science Lab Lobby; nie da się go zapisać, co może stanowić duży problem. Aby edytować, usunąć, lub zmienić nazwę istniejącego projektu, trzeba na niego kliknąć i przytrzymać kilka sekund. Ta sama metoda jest zastosowana w tabletach i na komputerach, co może być mylące dla użytkowników komputerów (domyślenie się jak to zrobić zabrało nam kilka chwil).

Wewnątrz projektu znajduje się interfejs podobny do tego z wersji WeDo 1.0. Skrypty programu tworzy się za pomocą przeciągania bloczków z menu na dole okna do obszaru programowania (Programming Canvas). Menu bloczków jest przedstawione w formie poziomej listy, którą przegląda się przewijając ją w lewo lub prawo.

W pasku narzędzi na górze okna jest kilka ważnych przycisków. Przycisk Home zaprowadzi nas z powrotem do Science Lab Lobby. Przycisk Project Library otwiera panel z projektami 1+8+8 curriculum LEGO WeDo 2.0 (sprzedawanymi oddzielnie). Kupno curriculum daje także dostęp do Design Library, gdzie można znaleźć inspiracje do budowania i programowania. W pasku narzędzi znajduje się także ikona Capture, która daje dostęp do aparatu i narzędzia umożliwiającego robienie zrzutów ekranu. Po kliknięciu opcji Documentation, uczniowie mogą dokumentować swoją pracę.

Po prawej stronie paska narzędzi, sekcja Help zawiera krótki opis bloczków oraz instrukcję jak podłączyć Smart Hub. Przycisk Display wyświetla i chowa obrazy oraz tekst wyświetlane przez program. I wreszcie, przycisk Stop zatrzymuje wszystkie skrypty w programie.

W prawym dolnym rogu znajduje się narzędzie Sound Recording do nagrywania dźwięku i Connection Center, gdzie można kontrolować podłączenie Smart Huba do urządzenia, z którego korzystasz. Aby podłączyć Smart Hub, włącz go i wybierz z listy dostępnych urządzeń (w niektórych przypadkach trzeba wcześniej sparować urządzenia). W celu zmiany nazwy urządzenia, kliknij jego nazwę na liście i przytrzymaj kilka sekund.

Bloczki programistyczne LEGO WeDo 2.0 Software

Bloczki programistyczne LEGO WeDo 2.0 Język programowania wykorzystywany przez środowisko LEGO WeDo 2.0, oparty na systemie przeciągnij i upuść (ang. drag and drop, o wiele lepiej nadaje się na urządzenia z ekranem dotykowym. To oznacza, że użytkownicy komputerów muszą się przyzwyczaić do paru zmian, jak przewijanie menu bloczków, czy klikanie i przytrzymywanie zamiast klikania prawym przyciskiem myszy.

Aby wprowadzić liczbę, trzeba kliknąć na pole danych i skorzystać z tablicy numerycznej, która pojawi się na ekranie. Tak, nawet na pececie nie można wprowadzić liczby za pomocą klawiatury, co jest trochę niedorzeczne. Co więcej, przy wprowadzaniu liter, klawiatury można używać, co tylko pogłębia wrażenie absurdu.

Oprócz tych kruczków, oprogramowanie WeDo 2.0 jest dość podobne do 1.0. Mamy do czynienia z tymi samymi kategoriami bloczków, które są pogrupowane tymi samymi kolorami. Żółte bloczki mogą uruchomić, zatrzymać i powtarzać skrypt, mogą również przesyłać wiadomości do innych skryptów.

Jedyne co uległo tu zmianie to działanie bloczka Wait: został skalibrowany i liczba wpisana w jego polu odzwierciedla teraz liczbę sekund. WeDo 1.0 używało jednostki czasu równej 0.1 sekundy. Ta zmiana jest zrozumiała, choć nie do końca fortunna; by wykonać niektóre projekty, trzeba będzie wyjaśnić siedmiolatkom ułamki. W RoboCAMP woleliśmy poprzednią jednostkę, którą nazywaliśmy „LEGOsekundami” – dzięki temu nasi uczniowie nie byli zdezorientowani.

Zielone bloczki kontrolują silnik oraz, co ciekawe, światełko na Smart Hubie. Czerwone bloczki wyświetlają liczby i obrazy w polu Display, wykonują też proste operacje arytmetyczne na wyświetlanych na ekranie liczbach.

Wprowadzono trzy nowe bloczki do sterowania samym polem Display. Można teraz zaprogramować kiedy pole ma się pokazać, schować i jakiego ma być rozmiaru.

Zmiany zaszły też w kwestii pasków wejściowych do bloczków. Kategoria Sensor została wzbogacona o trzy nowe paski do sterowania czujnikiem odległości: można teraz wykryć oddalenie, przybliżenie oraz jakąkolwiek zmianę odległości. Nadal można odczytać numeryczną wartość odległości, ale skala jest odwrotna w porównaniu do WeDo 1.0. Są też zmiany w odczytach czujnika wychylenia. Pozycje czujnika są teraz oznaczone numerami 0, 3, 5, 7 i 9.

Pozostałe paski do bloczków, takie jak pasek tekstowy, losowy i dźwiękowy nie zmieniły się od poprzedniej wersji.

Materiały do zajęć dostępne z WeDo 2.0

Wraz z zakupem zestawu LEGO Education WeDo™ 2.0 Core, uzyskujemy dostęp do środowiska programistycznego w wersji STARTER. Zawiera on oprogramowanie i jeden darmowy projekt dostępny w bibliotece Project Library, gdzie znajdziecie instrukcje budowania i programowania podstawowego łazika WeDo, a także dodatkowe pomysły wykorzystania czujników w modelu, czy sposób na połączenie dwóch łazików ze sobą.

Aby uzyskać dostęp do pozostałych projektów WeDo 2.0 przygotowanych przez LEGO Education, trzeba wykupić pakiet Curriculum pack, dostępny dla szkół w cenie $289.95. Ale dzięki ograniczonej w czasie promocji, wszyscy nabywcy zestawu Core mogą skorzystać z całego curriculum bez żadnych kosztów do 30 czerwca 2016 r.

Curriculum daje dostęp do 8+8 dodatkowych projektów. Połowa z nich zawiera kompleksowe instrukcje konstrukcji, programowania i inne materiały edukacyjne, zaś druga połowa to pomysły lekcji otwartych z krótkimi opisami i obrazkami przykładowych mechanizmów.

Wkrótce przygotujemy wyczerpującą recenzję modeli i lekcji z LEGO WeDo 2.0 Curriculum Pack.

Podsumowanie

Jeżeli udało Wam się przeczytać całą recenzję (gratulujemy!), to na pewno zdaliście sobie sprawę, że mamy mieszane uczucia odnośnie nowego zestawu LEGO Education WeDo 2.0.

Najpierw podsumujmy zalety. W porównaniu do poprzedniego zestawu, zasoby klocków są ogromne – co bardzo nam się podoba. Cieszy nas także to, że wprowadzono kilka zupełnie nowych klocków. Możliwości konstrukcyjne są teraz większe, a sam proces budowania jest łatwiejszy i przyjemniejszy. I chociaż brakuje nam kilku klocków z wersji 1.0, nasze wrażenia odnośnie zawartości nowego zestawu są bardzo pozytywne. Kolejna rzecz, która przypadła nam do gustu to pudełko i wkładka, która zdecydowanie skraca czas budowy – a czas w klasie jest cenny (podobnie jak słuch nauczyciela, ocalony dzięki ograniczeniu hałasu).

Jeśli chodzi o części elektroniczne, nasza zbiorcza opinia jest umiarkowanie pozytywna. Podobają się nam ulepszone czujniki, ale uważamy, że zmiany przy interpretowaniu ich odczytów były niepotrzebne.

Prowadzenie zajęć przy jednoczesnym korzystaniu z zestawów 1.0 i 2.0 jest teraz praktycznie niemożliwe, co jest dość niefortunne – nie każda szkoła może sobie pozwolić na wymianę wszystkich zestawów WeDo naraz.

Smart Hub i wprowadzenie technologii Bluetooth to dobry pomysł, ale nie został wykorzystany w pełni. Nie ma kabla łączącego hub z komputerem, czy tabletem, ale robot wciąż nie jest zupełnie niezależny – by uruchomić program i tak trzeba użyć innego urządzenia.

Ubolewamy nad tym, że przycisk na Smart Hubie nie został zaprogramowany z funkcją aktywowania ostatniego programu. Byłoby wspaniale, gdyby dzieci mogły przenieść zaprogramowanego robota ze swoich ławek, jak w przypadku LEGO Mindstorms. Niestety trzeba będzie chyba poczekać na trzecią wersję tego zestawu, żeby zrealizować to marzenie. I do tego jeszcze trzeba pamiętać o ładowaniu baterii – nie jesteśmy pewni, czy warto.

Przejdźmy do oprogramowania. Cóż, jest darmowe. I tu się kończą jego zalety. Niestety, jest to najsłabiej rozwinięte oprogramowanie z jakim mieliśmy do czynienia. Napotkaliśmy liczne problemy związane z różnymi wersjami oprogramowania i jego dostępnością, z instalacją, z dodatkowymi i ukrytymi wymaganiami sprzętowymi, z podłączeniem do Smart Huba i z ogólnym brakiem informacji. Aby uruchomić oprogramowanie na wszystkich testowanych przez nas urządzeniach, musieliśmy przeszukać najdalsze krańce Internetu i skontaktować się z przedstawicielami LEGO Education oraz dystrybutorami regionalnymi. Był to męczący i frustrujący okres.

Tak więc – czy czas na zmiany? Pewnie tak, za kilka miesięcy. Mamy nadzieję, że za jakiś czas LEGO naprawi błędy i inne problemy z oprogramowaniem, a także przygotuje wiarygodne źródło informacji i wsparcia dla użytkowników. Jeśli tak się stanie, WeDo 2.0 będzie godnym następcą i jednocześnie najlepszym narzędziem do nauczania robotyki dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat.

Ale jeżeli Was to nie przekonuje (lub nauczacie głównie sześciolatki), LEGO Education zapowiada, że zestaw WeDo 1.0 będzie dostępny do połowy 2017 roku.

O autorze
Aleksandra Syrocka
Curriculum Developer
Z wykształcenia mgr. inż. fizyki technicznej, Ola uczy dzieci robotyki od ponad 8 lat. Odgrywa kluczową rolę w projektowaniu wewnętrznego programu nauczania, łączeniu elementów STEAM z poszczególnymi lekcjami i współtworzeniu serii lekcji RoboCamp. Oprócz tego szkoli nauczycieli i pomaga im przeprowadzić lekcje robotyki.