Wesołych Świąt! Nadszedł ten czas w roku, kiedy Święty Mikołaj jest wyjątkowo zapracowany. Chciałby dostarczyć dzieciom na całym świecie wspaniałe prezenty i każda pomoc mu się przyda. Dlatego chwyć swój zestaw MINDSTORMS EV3 i zbuduj Robota Mikołaja – małego robotycznego pomocnika prawdziwego Mikołaja.

Oprócz sympatycznego brodatego Mikołaja zbudujecie wesołego latającego renifera oraz zdalnie sterowane sanie.

Na pierwszy rzut oka sanie wyglądają jakby poruszały się za sprawą magii, ale tak naprawdę są napędzane dwoma dużymi silnikami EV3, które poruszają ukrytymi kółkami. To dzięki nim sanie mogą jechać prosto i skręcać w prawo lub lewo (Ty prowadzisz!), żeby pokonać wszystkie zakręty na zimowej drodze. Trzeci silnik porusza reniferem i Mikołajem jednocześnie, dzięki czemu są tak świetnie zgrani podczas całej przejażdżki.

Wyobraźcie sobie jak fantastycznie będą wyglądać sunąc z kolorowymi prezentami prosto pod Waszą choinkę!

Jak zrobić Robota Mikołaja

Najlepszy sposób na zrealizowanie tej świątecznej lekcji robotyki to obejrzeć wszystkie filmy poniżej jednocześnie wykonując pokazywane w nich instrukcje. Dzięki temu będziecie się uczyć ORAZ bawić.

Lekcję robotyki rozpocznijcie od części 1. Prowadzący opowiedzą o przeróżnych kolorowych świętach, które ludzie w różnych częściach świata obchodzą w zimie. Kiedy skończycie budować robota, przejdźcie do części 3, żeby zrozumieć jak działają jego mechanizmy oraz które elementy można wykorzystać w programowaniu.

W 4 części lekcji stworzycie ciekawy program, który pozwoli sterować Mikołajem przy pomocy klawiatury. Gdy skończymy pisanie kodu, razem przetestujemy program!

Czego potrzebujesz

  1. Instrukcje budowy i programowania RoboCamp. Dostępne za darmo w filmach poniżej. Jeśli interesuje Cię interaktywna wersja instrukcji oraz dostęp do innych modeli robotów, przejdź tutaj.
  2. Zestaw klocków LEGO Education MINDSTORMS EV3 #45544. Potrzebujesz tylko jednego zestawu. Sprawdź czy masz wersję Home czy Education w tym porównaniu.
  3. Scratch 3 z rozszerzeniem LEGO MINDSTORMS EV3. Środowisko jest dostępne całkiem bezpłatnie. Żeby dodać rozszerzenie, wejdź do edytora i kliknij ikonę w lewym dolnym rogu.

Dla kogo jest ta lekcja

Dla każdego, kto lubi składać konstrukcje z klocków i ożywiać niesamowite roboty!

Oficjalnie, LEGO Education poleca zestaw MINDSTORMS EV3 dla dzieci, które mają przynajmniej 10 lat. Scratch 3 jest przeznaczony dla dzieci w wieku około 8 lat i starszych.

Jednak robotyczny Mikołaj wcale nie musi być projektem indywidualnym. Młodsze dzieci, które lubią roboty i chcą zbudować własnego, również mogą zrealizować ten świąteczny projekt. Drodzy dorośli, pomóżcie im łączyć elementy i bloczki programistyczne – zróbcie tego robota razem!

Robot Mikołaj Sanie Renifer z Mindstorms EV3

Więcej robotów z instrukcjami

Nauka przez budowanie i programowanie robotów daje satysfakcję, przynosi wyniki i jest po prostu fajna! Możecie łatwo rozwijać umiejętności i wiedzę STEM razem z innymi wciągającymi planami lekcji RoboCamp.

Możecie wykupić dostęp od razu, albo skontaktować się ze swoją szkołą i poprosić o wprowadzenie robotyki do zajęć dla dzieci.

Gotowi?

Magiczne Święta z robotami zaraz się zaczną…

Lekcja i instrukcje

O autorze
Dominika Skrzypek
International Education Specialist
Miłośniczka robotów, kształcenia ustawicznego oraz języków – naturalnych, jak i sztucznych. Z wykształcenia pedagog i lingwistka zarazem, w zespole RoboCamp nadzoruje publikowane treści i odpowiada za przygotowanie anglojęzycznych nauczycieli do pierwszej lekcji robotyki.