Najnowszą lekcję robotyki i programowania dla dzieci poprowadzi robot Manipulator. Jest zręczny, spostrzegawczy i gotowy do pracy.

Robot Manipulator od RoboCamp

Ale zanim będzie mógł wykonać swoje zadanie, trzeba mu pomóc – połączyć klocki w mechanizmy robota, a bloczki kodu ułożyć w skrypt programu.

Zaprojektowany przez zespół RoboCamp Manipulator to robot na SPIKE™ Prime, który pozwoli dziecku wcielić się w rolę konstruktora i programisty robota oraz zrozumieć jak działają te fascynujące urządzenia.

Zobacz jak zrealizować lekcję robotyki w swojej szkole lub online z zestawem SPIKE™ Prime i kompleksowym wsparciem RoboCamp. Wszystkie instrukcje znajdziesz poniżej.

Dla kogo jest ta lekcja?

LEGO Education poleca zestaw SPIKE Prime dla dzieci, które mają powyżej 10 lat, zaś najlepsze efekty osiągać mają uczniowie w wieku od 11 do 14 lat.

Lekcję na SPIKE Prime gorąco polecamy też wszystkim zainteresowanym robotyka dla dzieci.

Czego potrzebujesz?

Aby zrealizować projekt, potrzebujesz zestawu LEGO® Education SPIKE™ Prime (#45678) oraz aplikacji do programowania LEGO SPIKE dostępnej na komputery i tablety.

Aplikację na komputer można bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony LEGO.

Czego się nauczysz?

  • Programowanie. Nauczymy się sterować silnikami robota, dowiemy się jak go skłonić by czekał na spełnienie określonego warunku oraz jakie problemy może nieść za sobą wykorzystanie pętli programowej.

  • Nauka i świat. Poznamy fascynujące korzenie manipulatorów oraz zadania w jakich nam pomagają na Ziemi i w kosmosie.

  • Mechanika. Zobaczysz jak zbudować obrotnicę wykorzystująca w nietypowy sposób przekładnię zębatą, oraz jak sprytnie połączyć przekładnię z listwą zębatą, żeby robot mógł się poruszać.

Lekcja na SPIKE Prime

Kompletna lekcja: Robot na SPIKE Prime

Manipulatory to roboty wymyślone po to, by wyręczyć ludzi w powtarzalnej lub niebezpiecznej pracy. Niektóre, dzięki specjalnej konstrukcji i napędowi potrafią przenosić duże ciężary, dzięki czemu są nieocenionym wsparciem w fabrykach. Inne wykonują precyzyjne prace potrzebne w medycynie i nauce. Istnieją też manipulatory, które rozbrajają ładunki wybuchowe lub prowadzą badania w niedostępnych dla ludzi miejscach.

Jak w porównaniu z tak zaawansowanymi mechanizmami wypadnie model złożony z kolorowych plastikowych klocków?

Robot RoboCamp wykorzystuje wszystkie 3 silniki zestawu, dzięki czemu Manipulator może obracać się wokół własnej osi, pochylać i podnosić chwytak, a także otwierać i zamykać jego szczypce. Do wykrycia ładunku robot wykorzysta ultradźwiękowy czujnik odległości.

W modelu jest też kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak obrotnica wykorzystująca w nietypowy sposób prostą przekładnię zębatą, oraz sprytnie zastosowaną przekładnię liniowa z listwą zębatą.

Lekcje programowania RoboCamp

Program dla robota będzie działać zupełnie autonomicznie - robot sam wykryje ładunek i przeniesie go w inne miejsce. Programując robota nauczymy się jak sterować silnikami, jak skłonić robota by czekał na spełnienie określonego warunku oraz jakie problemy może nieść za sobą wykorzystanie pętli programowej. Bez obaw, każdy problem rozwiążemy!

Najlepszy sposób na zrealizowanie tej lekcji robotyki to oglądanie po kolei poniższych filmów i realizowanie zaprezentowanych tam instrukcji.

Zacznij od części 1, w której opowiemy jak działają manipulatory i jakie nietypowe zastosowania znaleźli dla nich ludzie.


W części 2 samodzielnie zbudujesz robota. Pomoże Ci kompletna instrukcja budowy robota krok po kroku.


Gdy robot będzie gotowy, przejdź do części 3, aby dobrze zrozumieć jak działają wykorzystane w konstrukcji mechanizmy i przygotować się do programowania zawartego w kolejnej części lekcji.


Do programowania wykorzystamy oparte na znanym i lubianym Scratchu środowisko programistyczne LEGO SPIKE.

O autorze
Ola Syrocka
Curriculum Developer
Z wykształcenia mgr. inż. fizyki technicznej, Ola uczy dzieci robotyki od ponad 8 lat. Odgrywa kluczową rolę w projektowaniu wewnętrznego programu nauczania, łączeniu elementów STEAM z poszczególnymi lekcjami i współtworzeniu serii lekcji RoboCamp. Oprócz tego szkoli nauczycieli i pomaga im przeprowadzić lekcje robotyki.